Zasadą jest, że cały majątek, zarówno należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez niego w toku postępowania upadłościowego, staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu jego wierzycieli. Majątek ten powinien zostać wskazany i wydany syndykowi masy upadłości. Decyzja odnośnie tego, który składnik majątku wejdzie w skład masy upadłości należy do syndyka.

Wskazać należy, że syndyk przy ocenie, które ze składników majątkowych upadłego, wchodzą do masy upadłości nie ma pełnej swobody, gdyż jest związany przepisami ustawy – Prawo upadłościowe oraz innych ustaw, do których odsyła wskazany akt prawny. Ogólnie rzecz ujmując do masy upadłości, nie wchodzi mienie oraz przychody upadłego, w takim samym zakresie, w jakim nie podlega egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego.

W przypadku zaistnienia wątpliwości co do tego, które z przedmiotów należących do upadłego powinny zostać wydane syndykowi, rozstrzyga sędzia-komisarz na wniosek złożony przez syndyka lub upadłego.

(autor: Piotr Olewniczak)