Prawdziwa „siła charakteru” polega na tym, że jestem w stanie przyznać się, że z czymś sobie nie radzę i potrzebuję pomocy. Nie ma w tym nic złego, nic niewłaściwego, to nie jest wstyd. Wstyd, to doprowadzić biznes do upadku z powodu krótkowzroczności, uporu lub braku refleksji – mówi na łamach portalu WPROST mec. Piotr Paweł Wydrzyński, psycholog, terapeuta, doradca restrukturyzacyjny, rzecznik patentowy i interim manager.
Strach przed konsekwencjami, obawa przed oceną społeczną czy brak wiedzy na temat dostępnych rozwiązań to tylko niektóre z barier, które powstrzymują zadłużonych przed podjęciem pierwszego kroku. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym obawom oraz faktom, które pomagają je przezwyciężyć.
Aby ustalić czy interesujący nas przedmiot (lub dochód) będzie wchodził do masy upadłości, należy sprawdzić, czy mieści się on w katalogach przedmiotów wymienionych w kodeksie postępowania cywilnego jako zwolniony od egzekucji. Jeśli danego przedmiotu nie da się zakwalifikować do katalogu przedmiotów wyłączonych spod egzekucji, to będzie on wchodził w skład masy upadłości.
Mówimy po ludzku o temaciu WIBORU. Do czego służy i kto ustala jego wartość? Czy to właśnie jest początek roszczeń w sprawie WIBORU?
Zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości zawiera szereg szczegółowych pouczeń dotyczących przebiegu postępowania, jednakże często wierzyciele – zwłaszcza inni niż wierzyciele instytucjonalni – mogą mieć kłopot z ich zrozumieniem i właściwym zastosowaniem, zwłaszcza w kluczowym dla nich aspekcie postępowania, tj. zgłoszenia wierzytelności.
Krajowy Rejestr Zadłużonych jest systemem informatycznym, bez którego właściwie niemożliwe jest prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Za pomocą KRZ nadzorcy, zarządcy oraz syndycy wykonują swoje obowiązki w ramach tych postępowań.
W praktyce darowizna sprowadza się do przekazania pieniędzy lub rzeczy przez ich właściciela komuś innemu. Sytuacje życiowe i prawne skłaniają do podjęcia decyzji o chęci cofnięcia darowizny przez darczyńcę. Czy i ewentualnie w jakich okolicznościach jest to możliwe?
Podstawą restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest przygotowanie planu, który pozwoli na jej prawidłowe przeprowadzenie. Jest to bardzo ważny dokument, który ma kluczowe znaczenie w całym procesie. Warto wiedzieć, kto go sporządza oraz co powinno się w nim znaleźć, aby restrukturyzacja przyniosła oczekiwane efekty.
W trakcie trwania postępowania upadłościowego lub też tuż przed jego otwarciem, zdarza się, że dłużnik musi dokonać wyboru przyjęcia lub odrzucenia spadku. Spadek wówczas może mieć znaczący wpływ na sytuację majątkową upadłego, zarówno na korzyść, ale także na niekorzyść upadłego.
Od 24 marca 2020 r. konsumenci uzyskali możliwość wnioskowania o otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czyli tzw. „układu konsumenckiego”.