Co to jest plan restrukturyzacyjny i wstępny plan restrukturyzacyjny oraz co powinny zawierać te dokumenty?

Podstawą restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest przygotowanie planu, który pozwoli na jej prawidłowe przeprowadzenie. Jest to bardzo ważny dokument, który ma kluczowe znaczenie w całym procesie. Warto wiedzieć, kto go sporządza oraz co powinno się w nim znaleźć, aby restrukturyzacja przyniosła oczekiwane efekty.

Czym jest plan restrukturyzacyjny?

Plan restukturyzacyjny jest koniecznym dokumentem każdego postępowania restrukturyzacyjnego. To dokument prawno-ekonomiczny, który zawiera charakterystykę przedsiębiorstwa dłużnika, przyczyny trudnej sytuacji, opis z przeglądem planowanych środków restrukturyzacyjnych oraz harmonogram wdrażania poszczególnych działań oraz prognozy dotyczące zysków i strat na kolejne lata. W związku z tym, plan restrukturyzacyjny jest rozbudowanym dokumentem. Plan restrukturyzacyjny sporządza się w celu wskazania działań naprawczych oraz wykazania przez dłużnika możliwości realizacji układu oraz zaspokajania bieżących kosztów jego działalności.

Jakie elementy powinien zawierać plan restrukturyzacyjny?

Plan restrukturyzacyjny powinien zawierać co najmniej:

  • Opis przedsiębiorstwa dłużnika wraz z informacją o aktualnym oraz przyszłym stanie podaży i popytu w sektorze rynku, na którym przedsiębiorstwo działa;
  • Analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej dłużnika;
  • Prezentację proponowanej przyszłej strategii prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika oraz informację na temat poziomu i rodzaju ryzyka;
  • Pełny opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów;
  • Harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych oraz ostateczny termin wdrożenia planu restrukturyzacyjnego;
  • Informację o zdolnościach produkcyjnych przedsiębiorstwa dłużnika, w szczególności o ich wykorzystaniu i redukcji;
  • Opis metod i źródeł finansowania, w tym wykorzystania dostępnego kapitału, sprzedaży aktywów w celu finansowania restrukturyzacji, finansowych zobowiązań udziałowców i osób trzecich, w szczególności banków lub innych kredytodawców, wielkości udzielonej i wnioskowanej pomocy publicznej oraz pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie i wykazania zapotrzebowania na nią;
  • Projektowane zyski i straty na kolejne pięć lat oparte na co najmniej dwóch prognozach;
  • Imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za wykonanie układu;
  • Imiona i nazwiska autorów planu restrukturyzacyjnego;
  • Datę sporządzenia planu restrukturyzacyjnego


Czym się różni plan restrukturyzacyjny od wstępnego planu restukturyzacyjnego i jakie są jego elementy?

Wstępny plan restrukturyzacyjny jest obligatoryjnym załącznikiem wniosku o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego.

Wstępny plan restrukturyzacyjny to dokument sporządzany przez wnioskodawcę, który ma wstępnie zdefiniować finansowe problemy dłużnika, opisać jego sytuację majątkową, wskazać na stawiane przez dłużnika cele restrukturyzacji i sposoby ich osiągnięcia. Jego rolą jest jednocześnie przekonanie Sądu o zasadności wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Zazwyczaj dokument ten jest bazą do sporządzenia przez nadzorcę/zarządcę właściwego planu restrukturyzacyjnego.

Wstępny plan restrukturyzacyjny musi zawierać następujące elementy:

  • interpretację przyczyn aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa,
  • charakterystykę środków, które mają być wdrożone w ramach restrukturyzacji wraz z ich kosztami,
  • plan ich wdrożenia.

Niezależenie od konieczności podania ww. elementów, wstępny plan może być zdecydowanie bardziej rozbudowany i zawierać dodatkowe informacje. Podanie dodatkowych informacji jest wskazane, nie tylko w celu ułatwienia sporządzenia przez profesjonalistę planu restrukturyzacyjnego, ale przede wszystkim na podstawie wstępnego planu restrukturyzacyjnego sąd restrukturyzacyjny podejmuje decyzję, czy wszcząć wobec danego podmiotu postępowanie naprawcze.

Kto i w jakich postępowaniach sporządza plan restrukturyzacyjny  i wstępny plan restrukturyzacyjny?

Przygotowanie wstępnego planu restrukturyzacyjnego jest obowiązkowe w przypadku:

  • postępowania o zatwierdzenie układu,
  • przyspieszonego postępowania układowego,
  • postępowania układowego,
  • postępowania sanacyjnego (chyba że wnioskuje o to wierzyciel).

Z kolei plan restrukturyzacyjny, w zależności od postępowania, sporządza:

  • nadzorca układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu,
  • nadzorca sądowy w przyspieszonym postępowaniu układowym i postępowaniu układowym,
  • zarządca w postępowaniu sanacyjnym.

Podsumowanie

O ile obowiązek sporządzenia planu restrukturyzacyjnego spoczywa na profesjonaliście (doradcy restrukturyzacyjnym), o tyle sporządzenie wstępnego planu restrukturyzacyjnego może dla dłużnika – nieposiadającego dostatecznej wiedzy prawniczej i ekonomicznej – może być trudne. Wstępny plan restrukturyzacyjny powinien uzasadniać przedłożone wstępne propozycje układowe. W związku z tym, warto skorzystać z pomocy kancelarii, która ma doświadczenie oraz wiedzę odnośnie restrukturyzacji, tym bardziej w sytuacji gdy od analizy tego dokumentu uzależnione jest wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.




Piotr Olewniczak pomaga przedsiębiorcom, osobom prowadzącym gospodarstwa rolne oraz klientom indywidualnym. Pełni funkcje pełnomocnika procesowego dłużników, jak również wierzycieli w ramach postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. [więcej]