W trakcie trwania postępowania upadłościowego lub też tuż przed jego otwarciem, zdarza się, że dłużnik musi dokonać wyboru przyjęcia lub odrzucenia spadku. Spadek wówczas może mieć znaczący wpływ na sytuację majątkową upadłego, zarówno na korzyści, ale także na niekorzyść upadłego. 

Czy spadek wchodzi w masę upadłości?

Warto pamiętać, że spadki otrzymane przez upadłych w czasie trwania postępowania upadłościowego wchodzą co do zasady do masy upadłości. Oznacza to, że majątek odziedziczony przez upadłego powinien być wskazany oraz wydany syndykowi masy upadłości, a następnie będzie przez syndyka wyceniany oraz likwidowany, tak jak inne składniki masy upadłości.

Bez znaczenia jest, czy dziedziczenie następuje na podstawie testamentu, czy też na podstawie ustawy, a także jakie przedmioty, nieruchomości, środki pieniężne lub wierzytelności wchodzą w skład spadku.

Oświadczenie spadku

Syndyk nie składa oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe). Co istotne, upadły nie jest uprawniony do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Ewentualne złożenie takiego oświadczenia jest bezskuteczne względem majątku po ogłoszeniu przez sąd niewypłacalności dłużnika.

Wyłączenie spadku z masy upadłości

W szczególnych przypadkach możliwe jest wyłączenie spadku z masy upadłości, jeśli w skład spadku wchodzą wierzytelności i prawa wątpliwe co do istnienia lub możliwości ich wykonania. Wyłączenie spadku z masy upadłości powinno także nastąpić, jeżeli składniki majątkowe wchodzące w skład spadku są trudno zbywalne albo z innych przyczyn wejście spadku do masy upadłości nie byłoby korzystne dla postępowania upadłościowego.

Sytuacją, w której wyłączenie spadku z masy upadłości byłoby uzasadnione może być sytuacja, w której wartość przedmiotów wchodzących w skład spadku byłaby niższa niż sumy możliwe do uzyskania z jego sprzedaży.

W przypadku wyłączenia spadku z masy upadłości upadły odzyskuje prawo złożenia oświadczenia o jego przyjęciu lub odrzuceniu, zaś termin do złożenia oświadczenia zaczyna biec od chwili uprawomocnienia się postanowienia o wyłączeniu.

Warto ponadto pamiętać, że brak ujawnienia syndykowi masy upadłości informacji o uzyskaniu spadku może być uznany za niewykonanie obowiązku dotyczącego wskazania i wydania majątku oraz może stanowić podstawę umorzenia postępowania upadłościowego.



 Łukasz Czarnocki specjalizuje się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, zajmując się równocześnie bieżącą obsługą przedsiębiorców w zakresie prawa cywilnego oraz handlowego, w tym przygotowując i opiniując projekty umów, przygotowując opinie prawne, pisma procesowe oraz przeprowadzając audyty prawne. [więcej]