Co to jest Krajowy Rejestr Zadłużonych?
Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) jest rejestrem, w którym ujawniane są informacje dotyczące podmiotów, wobec których:
• prowadzone są postępowania upadłościowe lub postępowania restrukturyzacyjne;
• była prowadzona egzekucja sądowa lub administracyjna i została ona umorzona z powodu jej bezskuteczności;
• toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych lub egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.
Kto może sprawdzić podmiot w KRZ?
Rejestr jest jawny i każdy ma prawo zapoznać się z ujawnionymi w nim danymi oraz treścią dokonanych w nim obwieszczeń za pośrednictwem sieci Internet.
W przypadku postępowań upadłościowych lub restrukturyzacyjnych Portal Publiczny KRZ pozwala jedynie na uzyskanie podstawowych informacji – uzyskanie dostępu do akt postępowania wymaga zarejestrowania konta w Portalu Użytkowników Zarejestrowanych oraz uzyskania statusu uczestnika postępowania.
Jak sprawdzić podmiot w KRZ?
Aby sprawdzić, czy dany podmiot figuruje w KRZ należy wejść na stronę Portalu Publicznego KRZ (https://krz.ms.gov.pl/), a następnie korzystając z zakładki Tablica obwieszczeń lub z zakładki Wyszukiwanie podmiotów wpisać dane sprawdzanego podmiotu. Wystarczy do tego znajomość podstawowych danych tego podmiotu (imię i nazwisko lub nazwa, ewentualnie identyfikator PESEL, NIP, KRS). Po wpisaniu danych w wyszukiwarce uzyskamy informację, czy podmiot ten w jakimkolwiek charakterze figuruje w KRZ.
Co to znaczy, że podmiot figuruje w KRZ?
Interpretacja wyników wyszukiwania uzależniona jest od kontekstu w jakim sprawdzany przez nas podmiot figuruje w KRZ, i tak przykładowo:
• informacja o złożonym wniosku o ogłoszenie upadłości lub złożeniu wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego może wskazywać na problemy finansowe i co najmniej zagrożenie niewypłacalnością – wchodząc w relacje gospodarcze z takim podmiotem należy zachować daleko posuniętą ostrożność, zaś w przypadku przysługiwania wobec niego wierzytelności warto regularnie sprawdzać status tego podmiotu, aby ustalić czy nie doszło do otwarcia postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego;
• informacja o ogłoszeniu upadłości wskazuje na to, że podmiot jest niewypłacalny, jego sprawy prowadzone są przez wyznaczonego przez sąd syndyka masy upadłości, zaś dochodzenie należności od tego podmiotu może nastąpić tylko w ramach zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym (prowadzenie egzekucji będzie w tym wypadku niemożliwe);
• informacja o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego wskazuje na to, że podmiot jest zagrożony niewypłacalnością, lecz podejmuje starania celem zawarcia układu z wierzycielami. W przypadku posiadania wierzytelności wobec takiego podmiotu warto niezwłocznie skontaktować się z dłużnikiem lub działającym w tym postępowaniu nadzorcą, celem ustalenia aktualnego stanu postępowania i możliwości uzyskania zaspokojenia;
• informacja o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko dłużnikowi oznacza, że nie tylko nie regulował on swoich zobowiązań, ale niemożliwe także było ściągnięcie należności przez komornika sądowego.
Kiedy sprawdzić podmiot w KRZ?
Warto regularnie weryfikować kontrahentów w KRZ, zarówno na etapie podejmowania współpracy lub zawierania transakcji, jak też już w toku współpracy. Szczególną uwagę warto zwrócić na sprawdzanie w KRZ podmiotów, które nie regulują terminowo należności. Uzyskanie we właściwym czasie informacji o figurowaniu podmiotu w KRZ może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej trybu dochodzenia roszczeń i pozwolić uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z zainicjowaniem niewłaściwej procedury, zwłaszcza w przypadku otwarcia wobec dłużnika postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego.
Jeśli znalazłeś kontrahenta lub dłużnika w KRZ i nie jesteś pewien jak zinterpretować uzyskane informacje, skontaktuj się z radcą prawnym, adwokatem lub doradcą restrukturyzacyjnym, który doradzi Ci jakie kroki podjąć w tej sytuacji.
Łukasz Czarnocki specjalizuje się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, zajmując się równocześnie bieżącą obsługą przedsiębiorców w zakresie prawa cywilnego oraz handlowego, w tym przygotowując i opiniując projekty umów, przygotowując opinie prawne, pisma procesowe oraz przeprowadzając audyty prawne. [więcej]