Koronawirus a branża turystyczna

Ustawa wprowadzająca tak zwaną „tarczę antykryzysową” w założeniu ma zawierać szereg instytucji prawnych stanowiących wsparcie dla przedsiębiorców z różnych dziedzin gospodarki.

Jedną z pierwszych branż, która wyjątkowo dotkliwie odczuła skutki rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19 jest branża turystyczna.

Wskazana ustawa obejmuje rozwiązania skierowane do przedsiębiorców z branży turystycznej oraz do podróżnych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 marca 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, od dnia 29 marca 2020 roku do dnia 11 kwietnia 2020 roku obowiązuje zakaz lądowania na lotniskach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cywilnych statków powietrznych z nielicznymi wyjątkami wskazanymi w rozporządzeniu. Nieco wcześniej - od dnia 15 marca 2020 roku- obowiązywały czasowe zawieszenia lub ograniczenia na określonych przejściach granicznych.

Niezależnie od wprowadzonych ograniczeń, nikt nie ma wątpliwości, iż nawet po zakończeniu obowiązywanie stanu epidemii niniejszy rok branża turystyczna będzie musiała zaliczyć do szczególnie niekorzystnych.

Odpowiedzią na kryzys w jakim znajduje się branża turystyczna jak również rozwiązaniem, które powinni znać podróżni związani z operatorem turystyki umowami o udział w imprezie turystycznej w rozumieniu ustawy z dnia 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych jest wydłużenie w czasie terminu, z którym za skuteczne z mocy prawa uznaje się odstąpienie lub rozwiązanie od umowy o udział w imprezie turystycznej.

Na dzień dzisiejszy, przed planowanym wejściem w życie „tarczy antykryzysowej”, podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie, w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego, zaś organizator turystyki ma obowiązek dokonać zwrotu poniesionych opłat i wpłat, w terminie 14 dni od dnia rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej.

Organizator turystyki może natomiast rozwiązać umowę o udział w imprezie turystycznej i jest zobowiązany dokonać pełnego zwrotu podróżnemu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez dodatkowego odszkodowania lub zadośćuczynienia, w sytuacji w której nie może zrealizować umowy o udział w imprezie turystycznej z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności i powiadomił podróżnego o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej niezwłocznie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Po wejściu w życie „tarczy antykryzysowej”, odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej lub rozwiązanie przez organizatora turystyki takiej umowy, które to odstąpienie od umowy lub rozwiązanie umowy pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii będzie skuteczne z mocy prawa po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu lub powiadomienia o rozwiązaniu przez organizatora turystyki.

Ponadto, zgodnie z założeniami ustawy, odstąpienie od umowy bądź jej rozwiązanie nie będzie skuteczne w przypadku wyrażenia przez podróżnego zgody na otrzymanie w zamian od organizatora turystyki vouchera do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna. Wartość vouchera nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy o imprezę turystyczną.

Wskazane regulacje uelastyczniają sposób zwrotu wpłaconych przez podróżnego środków dając z jednej strony podróżnemu możliwość wyboru pomiędzy zwrotem wpłaconych środków a skorzystaniem z instytucji vouchera, zaś z drugiej wydłużając operatorowi turystycznemu termin do zwrotu środków biorąc pod uwagę iż jego obecna sytuacja finansowa może być gorsza niż w dniu zawierania umowy.

Warto również wskazać, że ustawa wprowadza również zapis zgodnie z którym, środki odpowiadające wpłatom na poczet realizacji umów o imprezy turystyczne podlegają ochronie na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki.