(autor: Marta Warzocha)

Najem w czasie pandemii (cz. 3)

Zapraszamy Państwa do lektury trzeciego wpisu w ramach krótkiej serii, w której przedstawiamy zmiany w stosunkach najmu spowodowane pandemią koronawirusa.

Kolejnym zagadnieniem, które chcielibyśmy przedstawić, mającym stanowić odpowiedź na obowiązujące ograniczenia w zakresie handlu w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, jest wprowadzona tarczą antykryzysową regulacja wpływająca na umowy najmu zawarte między przedsiębiorcami.


Na czym polegają ograniczenia w handlu?

Zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem, od dnia 14 marca 2020 roku na terenie całego kraju obowiązują czasowe ograniczenia w handlu w obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Ograniczenia dotyczą prowadzenia działalności gastronomicznej i rozrywkowej oraz – pomimo obowiązujących wyjątków - handlu detalicznego prowadzonego przez najemców powierzchni handlowych, których przeważająca działalność opiera się na handlu między innymi wyrobami odzieżowymi, obuwiem, meblami, sprzętem radiowo – telewizyjnym czy sprzętem gospodarstwa domowego. Obowiązujące regulacje wprowadziły całkowity zakaz prowadzenia działalności gospodarczej między innymi we wskazanych powyżej dziedzinach.

Czy pomimo obowiązującego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, najemcy nadal - zgodnie z wiążącymi ich umowami - zobowiązani są co miesiąc regulować należności czynszowe?

Zgodnie z rozwiązaniem przygotowanym przez Radę Ministrów, w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, wygasają wzajemne zobowiązania stron wynikające z umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej.

Powyższe oznacza, iż najemcy lokali w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, którzy zdecydują się skorzystać z instytucji wprowadzonej ustawą, nie będą musieli przez okres zakazu prowadzenia działalności gospodarczej regulować na rzecz wynajmującego należności czynszowych.

W celu skorzystania z powyższej regulacji, najemca powinien złożyć wynajmującemu bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu prowadzenia działalności przedłużony o sześć miesięcy. Oferta powinna zostać złożona w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia zakazu. Skorzystanie z regulacji przewidującej wygaśnięcie zobowiązań wynikających z umów najmu jest ograniczone czasowo chwilą bezskutecznego upływu terminu na złożenie oferty.