W dniu 23 września 2019 roku w Dzienniku Ustaw RP pod poz. 1802 została opublikowana Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw. Tym samym zakończył się proces legislacyjny. Nowe przepisy wejdą zasadniczo w życie po 6-cio miesięcznym vacatio legis, tj. w dniu 24 marca 2020 roku.  

WARTO WIEDZIEĆ, że zgodnie z nowym prawem, do masy upadłości upadłego, na którego utrzymaniu nie pozostają inne osoby, oprócz wynagrodzenia za pracę w części niepodlegającej zajęciu, nie będzie wchodzić także część jego dochodu, która łącznie z wynagrodzeniem za pracę w części niepodlegającej zajęciu odpowiadać będzie kwocie 1051,50 zł (tj. kwocie stanowiącej 150% kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej).

W przypadku upadłego, na którego utrzymaniu pozostają inne osoby – analogicznie – do masy upadłości nie będzie wchodzić także część jego dochodu, która łącznie z wynagrodzeniem za pracę w części niepodlegającej zajęciu odpowiadać będzie iloczynowi liczby osób pozostających na utrzymaniu upadłego oraz upadłego i kwoty 792,00 zł (tj. 150% kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej).

Sędzia-komisarz na wniosek upadłego lub syndyka będzie mógł również w inny sposób określić część dochodu upadłego, która nie wejdzie do masy upadłości, biorąc pod uwagę szczególne potrzeby upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, w tym ich stan zdrowia, potrzeby mieszkaniowe oraz możliwości ich zaspokojenia.

Tak określone dochody upadłego, które nie będą wchodziły do masy upadłości, nie będą podlegać egzekucji.

Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką napisz do nas - jesteśmy po to, żeby pomagać!

Wcześniejsze wpisy zamieściliśmy TUTAJ (cz. 1) i TUTAJ (cz. 2) i TUTAJ (cz. 3) i TUTAJ (cz. 4)

W kolejnych wpisach przedstawimy inne uchwalone zmiany.

Bądź z nami!


(autor: Piotr Paweł Wydrzyński)