Od dnia 03 września 2019 roku Kodeks spółek handlowych umożliwia przeprowadzanie zgromadzeń wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w formie telezgromadzeń oraz wideokonferencji. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych, przez telezgromadzenie należy rozumieć transmitowanie  w drodze elektronicznej obrad zgromadzenia odbywającego się w miejscu określonym w umowie spółki do innych miejsc, w których zgromadzeni są wspólnicy. Wideokonferencja to z kolei rodzaj połączenia w drodze elektronicznej pomiędzy wspólnikami przebywającymi w różnych miejscach. 

Telezgromadzenie, będące transmisją obrad zgromadzenia wspólników w czasie rzeczywistym, daje wspólnikowi możliwość udziału w zgromadzeniu wspólników pomimo pozostawania w innym miejscu niż miejsce zgromadzenia, zaś wideokonferencja umożliwia dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której wspólnicy mogą wypowiadać się w toku obrad zgromadzenia wspólników, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad zgromadzenia wspólników.

Przyjęcie elektronicznej formy zgromadzeń wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie zmienia faktu, iż nadal koniecznym będzie określenie miejsca w którym fizycznie przebywa prowadzący zgromadzenie wspólników wraz z protokolantem. Ponadto, pomimo wprowadzenia możliwości udziału w zgromadzeniach wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, istnieje możliwość wykonywania głosu w toku zgromadzeń również przez pełnomocnika.

Możliwość skorzystania z nowych instytucji uzależniona jest od wprowadzenia do umowy spółki zapisów umożliwiających udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, obejmujących telezgromadzenie i wideokonferencję. Ponadto, udział wspólników w zgromadzeniu wspólników może podlegać jedynie wymogom i ograniczeniom, które są niezbędne do identyfikacji wspólników i zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Zgodnie z założeniami uzasadnienia projektu ustawy wprowadzającej możliwość udziału w zgromadzeniach wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, projektowana nowelizacja ma doprowadzić do pobudzenia przedsiębiorczości osób fizycznych i prawnych rozważających rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez usprawnienie procedur organizacyjnych w ww. spółkach. 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej napisz do nas - jesteśmy po to, żeby pomagać!


(autor: r.pr. Konrad Warzocha)