(autor: r.pr. Piotr Olewniczak)

Termin złożenia sprawozdania

Każda osoba fizyczna, wobec której przeprowadzone zostało postępowanie upadłościowe osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i doszło do ustalenia planu spłaty wierzycieli, który zobowiązana była wykonywać w 2022 roku, powinna do końca kwietnia br. złożyć do sądu upadłościowego sprawozdanie z wykonania planu spłaty. Mając na uwadze, że termin końcowy do złożenia sprawozdania przypada na dzień wolny od pracy, termin ten zostaje wydłużony do następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy, tj. 2 maja 2023 roku.

Co powinno zawierać sprawozdanie?

Sprawozdanie z wykonania planu spłaty powinno zawierać:

  1. wykaz osiągniętych przychodów– należy przedstawić przychody ze wszystkich źródeł m.in. z: umowy o pracę , umowy o dzieło, umowy zlecenia, emerytury i renty, zysków kapitałowych;

  2. informacje o kwotach spłaconych wierzycielom w ramach realizacji planu spłaty;

  3. informacje o nabytych składnikach majątkowych o wartości powyżej 7462,25 zł;

  4. kopię złożonego rocznego zeznania podatkowego.

Sankcje za brak złożenie sprawozdania lub podanie w nim nieprawdziwych informacji

Brak złożenia w terminie sprawozdania z wykonania planu spłaty wierzycieli może być podstawą do uchylenia przez sąd upadłościowy planu spłaty wierzycieli, Ponadto tożsama sankcja została zastrzeżona na wypadek zatajenia w sprawozdaniu osiągniętych przychodów lub nabytych składników majątkowych. W razie uchylenia planu spłaty wierzycieli zobowiązania upadłego konsumenta nie będą podlegały umorzeniu.

Podsumowanie

Pomimo że sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli jest pismem procesowym, jego sporządzenie nie powinno nastręczać wielu trudności – powinno zawierać elementy wyżej wskazane, co oczywiście nie pozbawia prawa do przedstawienia sądowi innych okoliczności, do których doszło w czasie objętym sprawozdaniem. Złożenie tego dokumentu nie podlega żadnej opłacie sądowej. Sprawozdanie powinno być przygotowane rzetelnie i skrupulatnie, gdyż zatajenie lub podanie nieprawdziwych informacji może pociągać daleko idące konsekwencje skutkujące brakiem możliwości oddłużenia w ramach tzw. upadłości konsumenckiej.



Piotr Olewniczak pomaga przedsiębiorcom, osobom prowadzącym gospodarstwa rolne oraz klientom indywidualnym. Pełni funkcje pełnomocnika procesowego dłużników, jak również wierzycieli w ramach postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. [więcej]