Sąd Najwyższy pochylił się nad sprawą dotyczącą wielu członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych uznając, iż syndyk masy upadłości SKOK nie może żądać od jej członków i jednocześnie Klientów, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bez wcześniejszej uchwały walnego zgromadzenia kasy. 

W dniu 12 grudnia 2019 roku w sprawie o sygnaturze akt III CZP 42/19, Sąd Najwyższy podjął uchwałę zgodnie z którą syndykowi masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej nie przysługuje roszczenie do członków SKOK o pokrycie strat bilansowych kasy do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów.

Konieczność podjęcia uchwały powstała w następstwie wezwań do zapłaty kierowanych przez syndyka masy upadłości jednej ze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do ich członków, pomimo braku podjęcia przez walne zgromadzenie kasy - będące w świetle ustawy Prawo spółdzielcze jedynym organem ku temu uprawnionym - uchwały w sprawie sposobu pokrycia straty.

Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż w przypadku braku podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie kasy przed ogłoszeniem jej upadłości w przedmiocie sposobu pokrycia strat, pomimo wprowadzenia w statucie kasy podwyższonej odpowiedzialność członków SKOK za straty powstałe w kasie do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów, syndykowi masy upadłości SKOK nie przysługuje roszczenie wobec członów kasy o pokrycie starty bilansowej. W ocenie Sądu Najwyższego, syndyk masy upadłości SKOK swoją jednostronną decyzją nie może zastąpić uchwały walnego zgromadzenia kasy. 

Ocena dokonana przez Sąd Najwyższy pokrywa się ze stanowiskiem przedstawionym uprzednio w sprawie przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Krajowego. Aby poznać szczegółowe motywy rozstrzygnięcia należy poczekać do czasu sporządzenia uzasadnienia uchwały przez Sąd Najwyższy. 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej przy postępowaniu upadłościowym napisz do nas - jesteśmy po to, żeby pomagać!


(autor: r.pr. Konrad Warzocha)