Od 1 stycznia 2020 roku należności podatkowe z PIT, CIT oraz VAT podatnik będzie zobowiązany do wpłaty na przypisany mu indywidualny rachunek – tzw. mikrorachunek podatkowy.
Czym jest mikrorachunek podatkowy?
Mikrorachunek podatkowy to nowe rozwiązanie dla podatników, które ma wejść do użytku już od 1 stycznia 2020 roku. Jest to rachunek przypisany do konkretnego podatnika. W praktyce każda osoba fizyczna i każdy przedsiębiorca będą korzystać z mikrorachunku. Nie ma przy tym znaczenia ani forma prawna prowadzonej działalności ani wielkość przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2020 roku należności podatkowe z tytułu PIT, CIT i VAT oraz niepodatkowe należności stanowiące dochód budżetu państwa, np. grzywny, mandaty, kary porządkowe, koszty postępowań przed organami podatkowymi, będą musiały być dokonywane zawsze na ten sam rachunek.
Skąd uzyskać mikrorachunek
Mikrorachunek podatkowy można wygenerować w każdym czasie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Wystarczy podać właściwy identyfikator podatkowy (PESEL albo NIP) aby uzyskać swój mikorachunek. Numer ten można wygenerować również po 1 stycznia 2020 roku.
Czy mikrorachunek może ulec zmianie?
Indywidualny numer rachunku przypisany do każdego podatnika zawsze będzie ten sam, nawet gdy podatnik dokona zmiany swojego nazwiska, adresu zamieszkania, czy urzędu skarbowego.
Co w sytuacji dokonania płatności podatku na rachunek niebędący mikrorachunkiem?
Rachunki urzędów skarbowych przeznaczone do wpłat podatku PIT, CIT i VAT będą aktywne jedynie do 31 grudnia 2019 roku. W sytuacji dokonania przelewu na rachunek, który został zamknięty z dniem 31 grudnia 2019 roku, środki zostaną zwrócone przez bank na rachunek podatnika. W związku z tym nie należy obawiać się, że środki te zostaną utracone, przy czym należy mieć świadomość, że należność publicznoprawna nie została uiszczona. W takiej sytuacji wymagane będzie jak najszybsze wygenerowanie mikrorachunku i dokonaniu płatności na ten właśnie rachunek, gdyż za każdy dzień zwłoki w uregulowaniu należności naliczane będą przez fiskus odsetki za zwłokę w wysokości 8% w stosunku rocznym.
Mikrorachunek podatkowy a zaległości podatkowe
Podatnik nieposiadający zaległości podatkowych w momencie dokonywania przelewu będzie mógł określić, jaki typ zobowiązania chce uregulować, tzn. PIT, CIT, VAT lub inne. Jeżeli w tytule przelewu podatnik nie wskaże podatku, który ma zostać nim rozliczony, wówczas urząd skarbowy rozliczy zobowiązanie o najstarszym terminie wymagalności. W sytuacji podatników posiadających zaległości podatkowe, dokonaną wpłatę fiskus zalicza na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym przez podatnika podatku, a w przypadku braku takiego wskazania lub braku zaległości podatkowej we wskazanym podatku – na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zaległości podatkowych podatnika.
Jeśli potrzebujesz pomocy pomocy prawnej napisz do nas - jesteśmy po to, żeby pomagać!
(autor: r.pr. Piotr Olewniczak)