(autor: Marta Warzocha)

Tarcza Antykryzysowa 2.0 - Bezwrotne pożyczki dla firm do 5.000 złotych

JAKIE WARUNKI NALEŻY SPEŁNIĆ? CO SIĘ ZMIENIA?

W ramach tarczy antykryzysowej rząd przygotował regulacje mające stanowić pomoc dla przedsiębiorców. Kwestia bezzwrotnych pożyczek pojawiła się w ustawie z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV-2 (tzw. tarcza 2.0) znacząco rozszerza krąg przedsiębiorców uprawnionych do skorzystania ze wsparcia finansowego.

Do czasu wejścia w życie tarczy 2.0, o jednorazową pożyczkę do 5 tysięcy złotych na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (m.in. zobowiązań podatkowych, zobowiązań związanych z wynajmem lokalu umożliwiającego prowadzenie działalności gospodarczej) mającą niwelować negatywne skutki pandemii, mogli wnioskować wyłącznie mikroprzedsiębiorcy:

  • zatrudniający średniorocznie mniej niż 10 pracowników;
  • których roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nie przekroczył równowartości w złotych 2 milionów euro lub suma aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 2 milionów euro);
  • prowadzący działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku.

Obecnie znacznie poszerzyło się grono podmiotów mogących ubiegać się o pomoc finansową bowiem z pożyczki skorzystać mogą również samozatrudnieni, niezatrudniający żadnych pracowników.

Co ważne, aby pożyczka wraz z odsetkami mogła ulec umorzeniu konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.

Drugim z warunków umorzenia pożyczki – wynikającym z treści umowy pożyczki możliwej do pobrania między innymi na stronach internetowych urzędów pracy - będzie złożenie do właściwego urzędu pracy w terminie 14 dni od dnia upływu okresu 3 miesięcy liczonego od dnia udzielenia pożyczki wniosku o umorzenie pożyczki.

GDZIE I W JAKIEJ FORMIE MOGĘ ZŁOŻYĆ WNIOSEK O POŻYCZKĘ?

Wniosek o pożyczkę należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w formie papierowej bądź za pomocą formularza elektronicznego.

Do wniosku należy załączyć uzupełniony formularz informacyjny oraz podpisaną umowę pożyczki. Oba dokumenty znajdziemy na stronach internetowych urzędów pracy.

W przypadku formularza musimy posiadać przynajmniej Profil Zaufany (bezpłatną metodę potwierdzania tożsamości) jednak ten bez problemu można założyć za pośrednictwem na przykład bankowości internetowej.

CO W SYTUACJI BRAKU SPEŁNIENIA WARUNKU PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ OKRES 3 MIESIĘCY OD DNIA UDZIELENIA POŻYCZKI?

W przypadku braku prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia bądź braku złożenia we właściwym terminie wniosku o umorzenie pożyczki, pożyczka nie będzie podlegać umorzeniu.

W takiej sytuacji należy pamiętać, iż okres spłaty pożyczki nie będzie mógł przekroczyć 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Rada Ministrów może w celu przeciwdziałania COVID-19 przedłużyć okres spłaty pożyczki, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane. Oprocentowanie pożyczki będzie stałe oraz wynosić będzie w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

W przypadku braku spłaty pożyczki niepodlegającej umorzeniu ze wskazanych powyżej powodów, możliwym będzie wypowiedzenie umowy pożyczki oraz – pomimo prymatu polubownego rozwiązywania sporów wynikłych na kanwie umowy – dochodzenie całości niespłaconej pożyczki wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

PODSUMOWANIE

Bez wątpienia, rozszerzenie katalogu uprawnionych do otrzymania pożyczki o mikroprzedsiębiorców niezatrudniających pracowników przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki, znacznie zwiększy ilość osób wnioskujących o przyznanie pożyczki, a te - choć nieznaczne - z pewnością pozwolą na pokrycie części bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Możliwość skorzystania ze wskazanego sposobu pomocy Państwa na rzecz przedsiębiorców należy z pewnością uznać za dobre posunięcie, promujące tych przedsiębiorców, którzy pomimo trudnej sytuacji gospodarczej zdecydują się kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej.

_____________________________________________________________________________

PRZYDATNE LINKI:

https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/wyborUrzedu?dest=TARCZA

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-niskooprocentowanej-pozyczki-dla-mikroprzedsiebiorcow-ze-srodkow-funduszu-pracy

https://pliki.praca.gov.pl/Tarcza_antykryzysowa/15zzd_pozyczki/15zzd_zasady_udzielania_pozyczka.pdf?t=1585694533173