(autor: r.pr. Łukasz Czarnocki)

Tarcza 2.0 – świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Przyjęta przez Sejm ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0) wprowadziła zmiany w zakresie wcześniej przyjętych rozwiązań dotyczących świadczenia postojowego, a także w zakresie wcześniej przyjętych rozwiązań dotyczących wsparcia przedsiębiorców, w tym zwolnień z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia.

Świadczenie postojowe

Pierwsza wersja tzw. Tarczy Antykryzysowej umożliwiła ubieganie się o przyznanie świadczenia postojowego osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, a także osobom wykonującym umowę agencyjną, umowę zlecenia, lub inną umowę o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło, o ile osoby te nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

Warunkiem uzyskania pomocy było w szczególności zanotowanie spadku przychodu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego (w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą), a także brak przekroczenia w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku przychodu ponad 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej (15 tys. 681 zł).

Dodatkowo warunkiem było, w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, aby działalność gospodarcza rozpoczęta była przed 01 lutego 2020 roku, zaś w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, aby umowy te były zawarte przed tą datą.

Rozwiązania przyjęte w Tarczy Antykryzysowej 2.0 likwidują ograniczenie dotyczące wysokości przychodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o wypłatę świadczenia. Oznacza to możliwość uzyskania świadczenia postojowego niezależnie od wysokości uzyskanego przychodu, o ile spełnione będą pozostałe warunki. Ponadto umożliwiono uzyskanie świadczenia również w sytuacji, w której umowa cywilnoprawna, której brak lub ograniczenie wykonania ma stanowić podstawę wystąpienia z wnioskiem, zawarta został przed 01 kwietnia 2020 roku (wcześniej wymóg zawarcia przed 01 lutego 2020 roku).

Przyjęte rozwiązania należy ocenić pozytywnie, wskazując że znacząco zwiększą liczbę podmiotów uprawnionych do otrzymania świadczenia.

Świadczenie postojowe można będzie otrzymać trzykrotnie, przy czym kolejne przyznanie świadczenia będzie mogło nastąpić na podstawie oświadczenia osoby uprawnionej, której wypłacono świadczenie postojowe, jeśli wykaże że jej sytuacja materialna wykazana we wniosku, nie uległa poprawie.

Zwolnienie z opłaty składek

Pierwsza wersja tzw. Tarczy Antykryzysowej umożliwiła ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacenia niezapłaconych składek za miesiące marzec-maj 2020 roku. Uprawnionymi do uzyskania przedmiotowego zwolnienia byli płatnicy składek którzy zgłosili do ubezpieczenia społecznego mniej niż 10 osób, a także samozatrudnieni, którzy jeżeli prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 oraz nie przekroczyli przewidzianego w ustawie limitu przychodu.

Ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 roku wprowadzono dodatkowo możliwość uzyskania zwolnienia z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., w wysokości 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

W odniesieniu do osób samozatrudnionych umożliwiono ubieganie się o uzyskanie zwolnienia większej grupie podmiotów, przesuwając termin wymaganego rozpoczęcia działalności sprzed 01 lutego 2020 roku do 01 kwietnia 2020 roku.

Dodatkowo ustawodawca zdecydował o wyłączeniu pracowników młodocianych spośród osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, uwzględnianych przy ustaleniu prawa do uzyskania zwolnienia.