(autor: r.pr. Piotr Olewniczak)

Zgoda Komisji Europejskiej na przyznanie pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych.

W dniu 8 lutego 2019 r. weszła w życie ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne przewidująca cztery rozwiązania pozwalające na restrukturyzacji długów o charakterze pieniężnym, powstałych w wyniku prowadzenia działalności rolniczej, obejmujących kapitał, odsetki oraz inne opłaty związane z obsługą zadłużenia. Jest to pomoc w formie:

  1. udzielenia przez ARiMR dopłat do oprocentowania kredytu udzielonego przez bank na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w wyniku prowadzenia działalności rolniczej,
  2. udzielenia przez ARiMR pożyczek na sfinansowanie spłaty zadłużenia,
  3. udzielenia przez KOWR gwarancji zabezpieczających spłatę bankowych kredytów restrukturyzacyjnych (warunkiem jest ustanowienie na rzecz KOWR hipoteki na nieruchomości rolnej oraz wniesienia prowizji z tytułu gwarancji),
  4. przejęcia przez KOWR długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne pod warunkiem przeniesienia własności całości lub części nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa (pod warunkiem, że dług nie przekroczy wartości nieruchomości rolnej pomniejszonej o sumy ustanowionej na niej hipoteki).

Pomimo wejścia w życie ww. ustawy brak było możliwości skorzystania z pomocy wskazanej w pkt. 1-3 z uwagi na przedłużające się procedury uzyskania zgody Komisji Europejskiej.

W dniu 08 kwietnia 2020 roku Komisja Europejska dała dopiero „zielone światło” na wdrożenie wskazanych form pomocy.

Wprawdzie długo czekaliśmy na uzyskanie zgody Komisji Europejskiej niemniej, przewidziane w Ustawie rozwiązania, pomimo możliwości czasowej poprawy rentowności rolników, są niewystarczające i w dużej części pozorne, gdyż zmierzać będą do zwiększenia wysokości zobowiązań rolników albo utraty przez nich własności nieruchomości.

Członkowie naszego Zespołu pisali o tym w Tygodniku Poradniku Rolniczym nr 3/2020, jak również poruszyli tę kwestię w trakcie spotkania z posłem Jarosławem Sachajko – wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych (TPR nr 10/2020).

Ponadto członkowie naszego Zespołu przedstawili alternatywne sposoby restrukturyzacji w ramach procedur przewidzianych ustawą – Prawo restrukturyzacyjne, która kierowana jest również do producentów rolnych. Indywidualizacja procedur w ramach ww. postępowań umożliwia dłużnikowi wybór najlepszej ścieżki mającej prowadzić do poprawy sytuacji ekonomicznej producenta rolnego, pomóc uregulować długi oraz wrócić do obrotu gospodarczego.