(autor: r.pr. Piotr Olewniczak)
TARCZA ANTYKRYZYSOWA 2.0
Wsparcie przez Agencję Rozwoju Przemysłu
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV-2 (tzw. tarcza 2.0) wprowadziła instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców, które mają być realizowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. oraz jej spółkę zależną.
Komu przysługuje wsparcie Agencji Rozwoju Przemysłu?
Wsparcie może uzyskać przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium RP znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej na skutek spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19.
Wsparcia nie może uzyskać przedsiębiorca:- którego trudna sytuacja finansowa nie jest następstwem zakazów oraz ograniczeń wprowadzonych w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2;
- wobec którego ogłoszono upadłość lub otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne.
Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?
Wsparcie to wszelkie formy instrumentów finansowego wsparcia zwrotnego udzielanego na rzecz przedsiębiorców, w tym w szczególności pożyczki, gwarancje, poręczenia oraz inne instrumenty, których przedmiotem jest finansowanie działalności gospodarczej, z wyłączeniem instrumentów zastrzeżonych dla podmiotów wykonujących działalność bankową oraz ubezpieczeniową.
Wsparcie może być przyznane w szczególności w formie pożyczek, gwarancji lub poręczenia oraz leasingu lub innych instrumentów związanych z finansowaniem prowadzonej działalności gospodarczej, na warunkach rynkowych. Rodzaj, a także wielkość wsparcia są uzależnione od faktycznych skutków finansowych, jakie przedsiębiorca poniósł na skutek ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, jak również skali prowadzonej działalności.
Ustawa odsyła na stronę internetową Agencji Rozwoju Przemysły S.A. ws. szczegółowego wykazu oferowanych instrumentów finansowych.
W dniu 21 kwietnia 2020 roku na stronie internetowej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. wskazano proponowane produkty, które są skierowane do przedsiębiorców:
- z obszaru Małych i Średnich Przedsiębiorstw prowadzących pełną księgowość;
- prowadzących działalność przez 12 miesięcy;
- osiągających przychody za ostatni okres obrachunkowy na poziomie min. 4 mln zł;
- którzy ostatni rok obrotowy zakończyli zyskiem operacyjnym oraz dodatnim wynikiem finansowym netto;
- poszukujących dodatkowych środków na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym lub możliwości refinansowania aktualnie leasingowanych środków transportu, uzyskania karencji w spłacie i wydłużeniu okresu finansowania.
Jak na razie w ramach realizacji zapisów Ustawy ARP S.A. oraz ARP Leasing sp. z o.o. udostępniają następujące instrumenty dla przedsiębiorców:
- refinansowanie umów leasingowych dla sektora transportu drogowego;
- pożyczki obrotowe na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym;
- pożyczki obrotowe finansujące wypłatę wynagrodzeń w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Szczegóły tych programów zostały przedstawione na stronie internetowej pod adresem: https://www.arp-tarcza.pl/
Gdzie należy składać wnioski o udzielenie wsparcia?
Wniosek o udzielenie wsparcia należy składać do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Wnioski o pożyczki i refinansowanie leasingu mają być składane za pośrednictwem sytemu informatycznego. W najbliższych dniach ma zostać udostępniony przedsiębiorcom Portal Klienta, w którym możliwe będzie złożenie wniosków wraz z niezbędnymi załącznikami. Wzór wniosku wraz z objaśnieniami jest już dostępny na wskazanej wyżej stronie internetowej Agencji.
Termin rozpatrzenia wniosku
Wniosek przedsiębiorcy o udzielenie wsparcia rozpatrywany jest niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego złożenia wraz z wymaganymi załącznikami. W przypadku braków formalnych wniosku Agencja wzywa przedsiębiorcę do jego uzupełnienia w terminie nie dłuższym niż 5 dni. Wsparcie udzielane jest po dokonaniu weryfikacji zasadności wniosku o udzielenie wsparcia, na podstawie umowy wsparcia zawieranej z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.