Na czym polega test prywatnego wierzyciela i jaki jest jego cel?

Test prywatnego wierzyciela polega na ocenie propozycji układowych zaproponowanych podmiotom publicznym w ramach postępowania restrukturyzacyjnego. Jeśli takie propozycje zaakceptowaliby wierzyciele prywatni działający w normalnych warunkach rynkowych, w szczególności warunki spłaty zobowiązań, to test prywatnego wierzyciela przeszedł pozytywnie i nie mamy do czynienia w postępowaniu restrukturyzacyjnym z pomocą publiczną.

Celem testu prywatnego wierzyciela jest więc dokonanie oceny, czy zgodnie z przeprowadzonymi symulacjami, proponowane w propozycjach układowych zaspokojenie wierzyciela będzie wyższe niż w przypadku ewentualnej upadłości dłużnika.

Czy przygotowanie testu prywatnego wierzyciela jest zawsze konieczne?

Zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego, plan restrukturyzacyjny powinien zawierać test prywatnego wierzyciela, jeśli w postępowaniu restrukturyzacyjnym może dojść do udzielenia przedsiębiorcy przez państwo wsparcia w jakiejkolwiek formie. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku restrukturyzacji wierzytelności publicznoprawnych w konsekwencji zawarcia i wykonania układu. W związku z powyższym test prywatnego wierzyciela powinien być sporządzony, gdy dłużnik posiada wierzycieli publicznoprawnych, takich jak np. ZUS, czy urząd skarbowy.

Co powinien zawierać test prywatnego wierzyciela?

Przed przystąpieniem do sporządzenia testu prywatnego wierzyciela konieczne jest ustalenie wszystkich posiadanych wierzytelności, które mają być objęte układem, z uwzględnieniem podziału na wierzytelności publicznoprawne, wierzytelności zabezpieczone rzeczowo, jak i pozostałe wierzytelności. Następnym krokiem jest ustalenie i przyporządkowanie wierzytelności do odpowiednich kategorii – grup zaspokojenia, a w dalszej kolejności przedstawienie propozycji układowych dla poszczególnych grup. Test prywatnego wierzyciela powinien także zawierać spis prognozowanych kosztów ewentualnego postępowania upadłościowego, które mogłoby być prowadzone wobec dłużnika. Po zrealizowaniu powyższych czynności możliwe jest przeprowadzenie testu prywatnego wierzyciela w oparciu o posiadany majątek oraz jego wycenę. Ma on prowadzić do wniosku czy wierzyciel publicznoprawny zostanie zaspokojony w większym stopniu w ramach wykonania układu, niż przypadku przeprowadzenia postępowania upadłościowego.

Test prywatnego wierzyciela odzwierciedlał więc ewentualny poziom zaspokojenia wszystkich wierzycieli, a nie tylko wierzycieli publicznych i w konsekwencji, prowadzi to do oceny czy przedstawione propozycje układowe są dla wierzyciela korzystne co do wysokości zaspokojenia, w porównaniu do zaspokojenia możliwego do uzyskania w ramach ewentualnego postępowania upadłościowego.

Podsumowanie

Test prywatnego wierzyciela stanowi wiarygodne źródło wiedzy o dłużniku, w stosunku do którego otwarto postępowanie restrukturyzacyjne. Na jego podstawie ustala się jak będzie się kształtować zaspokojenie wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym według przedstawionych propozycji układowych w porównaniu z sytuacją wierzycieli w razie ewentualnej upadłości. W związku z powyższym, taki quasi test warto przeprowadzić przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego – przeprowadzenie takiego testu da odpowiedź na temat sensowności składania wniosku, ale również tego, czy planowane propozycje przewidujące warunki spłaty zobowiązań są racjonalne z punktu widzenia wierzyciel. Test ten pozwoli na trafną ocenę sytuacji dłużnika i dlatego też wartą tę czynność podjąć nawet na etapie analizy zasadności restrukturyzacji.



 Piotr Olewniczak pomaga przedsiębiorcom, osobom prowadzącym gospodarstwa rolne oraz klientom indywidualnym. Pełni funkcje pełnomocnika procesowego dłużników, jak również wierzycieli w ramach postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. [więcej]