Odpowiedź na pytanie o to, kiedy kończy się upadłość konsumencka, zależy od tego co konkretnie mamy na myśli mówiąc o zakończeniu upadłości.

Zakończenie procedury oddłużeniowej

Po pierwsze przez 'zakończenie upadłości' możemy mieć na myśli umorzenie zobowiązań upadłego. W tym kontekście mówimy raczej o zakończeniu procedury oddłużeniowej niż o zakończenia postępowania upadłościowego.

W przypadku ustalenia przez sąd planu spłaty wierzycieli umorzenie zobowiązań następuje z mocy prawa z chwilą dokonania ostatniej płatności przewidzianej w postanowieniu sądu. Warto pamiętać, aby po wykonaniu planu spłaty wierzycieli wystąpić do sądu upadłościowego o stwierdzenie wykonania planu spłaty wierzycieli, aby mieć potwierdzenie, że nałożone przez sąd obowiązki dotyczące spłaty wierzycieli zostały prawidłowo wykonane i faktycznie doszło do umorzenia zobowiązań.

Jeśli sąd umorzy zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli, procedura oddłużeniowa ulegnie zakończeniu z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu, tj. z chwilą, gdy upłyną terminy do zaskarżenia tego postanowienia dla wszystkich uczestników postępowania lub gdy dojdzie do rozpoznania wniesionych zażaleń. W przypadku oddalenia przez sąd II instancji zażalenia na postanowienie o umorzeniu zobowiązań procedura ulega zakończeniu, zaś w przypadku zmiany przez sąd zaskarżonego postanowienia zobowiązań i ustalenia planu spłaty wierzycieli, zakończenie procedury oddłużeniowej nastąpi, jak już wskazano powyżej, dopiero z chwilą wykonania planu spłaty wierzycieli.

W przypadku warunkowego umorzenia zobowiązań, o zakończeniu procedury oddłużeniowej będziemy mogli mówić dopiero po upływie 5 lat od uprawomocnienia się postanowienia sądu, o ile w tym czasie nie dojdzie do uchylenia postanowienia lub złożenia wniosku o ustalenie planu spłaty wierzycieli.

Wygaśnięcie umocowania syndyka 

Drugim znaczeniem 'zakończenia upadłości' może być moment wygaśnięcia umocowania syndyka masy upadłości oraz odzyskania przez upadłego możliwości zarządzania przysługującym mu majątkiem.

W przypadku postępowań upadłościowych, w których wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony przed dniem 24 marca 2020 roku, postępowanie upadłościowe zakończy się dopiero z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli lub postanowienia o umorzeniu zobowiązań. Do czasu uprawomocnienia postanowienia sytuacja upadłego nie ulega zmianie i podlega on wszystkim dotychczasowym ograniczeniom.

Inaczej sprawa wygląda w postępowaniach, w których wnioski o ogłoszenie upadłości zostały złożone po dniu 23 marca 2020 roku – w tych postępowaniach już samo wydanie postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, umorzeniu lub warunkowym umorzeniu zobowiązań równoznaczne jest z wygaśnięciem umocowania syndyka masy upadłości, bez konieczności oczekiwania na uprawomocnienie się postanowienia. Oznacza to, że już od dnia wydania postanowienia upadły zwolniony jest z obowiązków nałożonych na niego w czasie postępowania, w tym np. z przekazywania do masy upadłości części swoich przychodów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ustalenia planu spłaty, w ramach którego następuje podział środków zgromadzonych w masie upadłości, to syndyk masy upadłości, a nie upadły, będzie dokonywał tego podziału, po uprawomocnieniu się postanowienia kończącego postępowanie i nie można żądać od niego wydania tych środków upadłemu.

W przypadku umorzenia postępowania, umocowanie syndyka masy upadłości wygaśnie dopiero po uprawomocnieniu się tego postanowienia, niezależnie od tego, kiedy był złożony wniosek o ogłoszenie upadłości.



 Łukasz Czarnocki specjalizuje się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, zajmując się równocześnie bieżącą obsługą przedsiębiorców w zakresie prawa cywilnego oraz handlowego, w tym przygotowując i opiniując projekty umów, przygotowując opinie prawne, pisma procesowe oraz przeprowadzając audyty prawne. [więcej]