(autor: adw. Daria Popłonyk)

Hipoteza o możliwości uzyskania zabezpieczenia się sprawdza

W artykule na blogu  "Czy płacić raty po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Bank S.A?" rozważałam prawne możliwości uzyskania zabezpieczenia przez wstrzymanie płatności rat kredytu hipotecznego indeksowanego CHF zaciągniętego w Getin Noble Bank S.A. Postawiłam wówczas hipotezę, że ze względu na rodzaj zabezpieczanej wierzytelności oraz sposób zabezpieczenia nie dojdzie do naruszenia zakazu dokonywania zabezpieczeń w postępowaniu upadłościowym. Już po dwóch miesiącach hipoteza zaczęła się sprawdzać, a mianowicie zaczęły spływać do kancelarii orzeczenia sądów uwzględniających zabezpieczenie.

Sądy uwzględniają wnioski o zabezpieczenie

Które sądy zabezpieczają? Do tej pory otrzymałam orzeczenia sądów w Warszawie, Lublinie, Szczecinie i Olsztynie. Różnice polegają na zakresie zabezpieczeń, ale łączy te orzeczenia jedno: wtrzymanie płatności na rzecz syndyka masy upadłości Getin Noble Bank S.A. Sądy, orzekały na podstawie argumentacji bazującej na przepisach prawa upadłościowego. Do tej beczki miodu dodam jednak łyżeczkę dziegciu: bywają odmowy udzielenia zabezpieczeń (choć to zdecydowana mniejszość) i zdarzają się one w tym samym wydziale danego sądu co orzeczenia pozytywne.

Po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Bank S.A. masz szansę zabezpieczyć swoje interesy

Wnioski o zabezpieczenie są częścią powództwa o ustalenie nieważności umowy kredytu indeksowanego kursem CHF i zapłatę wniesionego po ogłoszeniu upadłości. Z uwagi na to, że konstrukcja pozwu bazuje na przepisach prawa upadłościowego syndykowi trudno jest argumentować, że sąd nie może takiego pozwu procedować. W związku z tym, że argumentacja prawna w naszych pozwach jest oparta na innych założeniach, nie musimy patrzeć z tak ogromnym oczekiwaniem na Sąd Najwyższy i jego odpowiedź na pytanie o losy powództw o ustalenie nieważności umowy wytoczone przed datą ogłoszenia upadłości Getin Noble Bank S.A.

Oczywiście w sprawie Getin Noble Bank S.A. nie dość powtarzania, że sprawa ma charakter precedensowy. Jednakże dogłębna znajomość systemu prawa upadłościowego i celów jakim służą poszczególne instytucje prawne w postępowaniu upadłościowym mogą pomóc w wybrnięciu z trudnych sytuacji. W każdym razie można zauważyć rosnące szanse zarówno na uzyskanie wtrzymania płatności rat kredytu jak i na uzyskanie orzeczenia o ustaleniu nieważności umowy kredytowej.



 Daria Popłonyk - adwokat, były sędzia. Posiada osiemnastoletnie doświadczenie w sprawach upadłościowych i restrukturyzacyjnych, a także w sprawach gospodarczych, rodzinnych (rozwodowych) i z zakresu tzw. kredytów frankowych. Zajmowała się również prawem ochrony konsumentów. [więcej]