(autor: r.pr. Łukasz Czarnocki)

Syndyk - centralna postać postępowania upadłościowego

Do syndyka masy upadłości należy ustalenie składu masy upadłości, zawiadomienie wierzycieli o toczącym się postępowaniu, weryfikowanie oświadczeń upadłego, ewentualne sporządzenie list wierzytelności i planów podziału. Syndyk masy upadłości dokonuje oceny moralności płatniczej dłużnika, czemu daje wyraz w stanowisku składanym w postępowaniu, a także jest uprawniony do podejmowania działań w celu wzruszenia czynności dłużnika dokonanych z pokrzywdzeniem wierzycieli. Syndyk ma także w praktyce wpływ na przebieg czynności związanych z założeniem i korzystaniem rachunku bankowego przez upadłego, przekazywaniem wynagrodzenia upadłego do masy upadłości, a także czynności związanych ze sprzedażą składników masy upadłości oraz ewentualnym wydzieleniem na rzecz upadłego środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Przyjaciel czy wróg

Nie ulega wątpliwości, że syndyk masy upadłości ma kluczowy wpływ na przebieg postępowania upadłościowego.

Równocześnie można zaobserwować wśród upadłych tendencję do przypisywania osobom pełniącym funkcję syndyka określonego stosunku emocjonalnego do upadłych. Przejawia się to odpowiednio w traktowaniu syndyka masy upadłości jak „przyjaciela” lub „wroga”, w zależności od tego czy przebieg postępowania upadłościowego odpowiada przewidywaniom upadłego, czy też nie. W szczególności w sytuacji, gdy przebieg postępowania upadłościowego odbiega od oczekiwań upadłych, zaczynają oni traktować syndyka jak przeciwnika, zaś postępowanie upadłościowe (oddłużeniowe) jak przestrzeń prowadzenia sporu z syndykiem.

Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej z taką sytuacją mamy miejsce, gdy dłużnicy decydują się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie mając świadomości wszystkich skutków ogłoszenia upadłości oraz nie znając zasad, według których prowadzone jest postępowanie. W takich sytuacjach często upadli interpretują działania syndyka masy upadłości – faktycznie stanowiące jedynie realizację ustawowych obowiązków – jako wymierzone przeciwko nim.

W naszej ocenie traktowanie syndyka masy upadłości w kategoriach „przyjaciela” lub „wroga” jest zasadniczo błędne i z reguły nie prowadzi do rozwiązania realnych problemów pojawiających się w przebiegu postępowania upadłościowego. Istotne nie jest bowiem to, czy syndyk jest „przyjacielem”, czy też „wrogiem”, lecz czy podejmowane przez niego działania są zgodne z prawem. Należy mieć na uwadze, że rolą syndyka masy upadłości jest zadbanie o prawidłowy przebieg postępowania upadłościowego i zabezpieczenie praw przysługujących wierzycielom upadłego.

Właściwe działania syndyka

W przypadku powstania wątpliwości dotyczących prawidłowości działań syndyka masy upadłości warto w pierwszej kolejności dokonać rzetelnej oceny prawnej podejmowanych przez niego czynności, a następnie – w przypadku stwierdzenia ich sprzeczności z ustawą – podjąć odpowiednie kroki prawne (np. wnieść skargę na czynności syndyka).

W sytuacji, gdy działania syndyka masy upadłości są zgodne z prawem oraz celami postępowania upadłościowego, jednakże odbiegają od „planu” postępowania, który miał upadły, warto skorzystać z porad osób mających praktyczne doświadczenie w zakresie postępowania upadłościowego i szukać rozwiązań określonych problemów, zamiast wchodzić w niepotrzebne spory z syndykiem masy upadłości, które prowadzić mogą do niepotrzebnego przedłużenia, w skrajnych wypadkach nawet umorzenia postępowania upadłościowego.



 Łukasz Czarnocki specjalizuje się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, zajmując się równocześnie bieżącą obsługą przedsiębiorców w zakresie prawa cywilnego oraz handlowego, w tym przygotowując i opiniując projekty umów, przygotowując opinie prawne, pisma procesowe oraz przeprowadzając audyty prawne. [więcej]