Z dniem 13 października 2019 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 01 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi dotyczące Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Wejście w życie ustawy we wskazanym wyżej zakresie skutkuje powstaniem nowych obowiązków dotyczących zgłaszania oraz aktualizacji informacji o beneficjentach rzeczywistych.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest systemem teleinformatycznym, prowadzonym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, służącym przetwarzaniu informacji o beneficjentach rzeczywistych. Rejestr jest jawny, zaś zgromadzone w nim informacje o beneficjentach rzeczywistych, są udostępniane nieodpłatnie.

Obowiązek zgłoszenia i aktualizacji danych ujawnionych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych dotyczy spółek jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Przez beneficjenta rzeczywistego należy rozumieć osobę lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką, umożliwiającą wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania spółki.

W szczególności beneficjentami rzeczywistymi są osoby:

• posiadające więcej niż 25% ogólnej liczny udziałów lub akcji;

• dysponujące więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu;

• sprawujące kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki, lub łącznie dysponujące więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu;

• posiadające w stosunku do tej osoby prawnej uprawnienia pozwalające uznać je za jednostki dominujące w rozumieniu ustawy o rachunkowości;

• zajmującą wyższe stanowisko kierownicze - w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych powyżej.

Zgłoszenia dokonuje się nieodpłatnie, za pośrednictwem strony internetowej, opatrując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Dane podlegające zgłoszeniu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych obejmują dane spółek oraz dane beneficjentów rzeczywistych, przy czym dane spółek podlegające zgłoszeniu obejmują nazwę (firmę), formę organizacyjną, siedzibę, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, NIP, zaś dane beneficjentów rzeczywistych imię i nazwisko beneficjenta rzeczywistego, obywatelstwo, państwo zamieszkania, numer PESEL albo datę urodzenia (w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL) oraz informację o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach przysługujących beneficjentowi.

Spółki, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przed dniem 13 października 2019 roku, mają czas aby dokonać stosownych zgłoszeń do dnia 13 kwietnia 2020 roku, natomiast spółki wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego po dniu 12 października 2019 roku, mają na to 7 dni od daty wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Należy pamiętać, że w przypadku zmiany danych ujawnionych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, należy dokonać ich aktualizacji w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

Spółki, które nie dopełnią obowiązku zgłoszenia informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych w terminie wskazanym w ustawie, podlegają karze pieniężnej do wysokości 1 000 000 zł.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej napisz do nas - jesteśmy po to, żeby pomagać!


(autor: r.pr. Łukasz Czarnocki)