Wezwanie do zapłaty – spalić, wyrzucić, a może przeczytać?

Wezwanie do zapłaty to pismo, w którym dłużnik jest wzywany do uregulowany należności przysługujących wierzycielowi. Dla jednych takie pismo jest źródłem stresu, dla innych zaś stanowi nieistotną korespondencję, którą można zignorować, spalić, wyrzucić albo schować do szuflady bez czytania. Tymczasem to niepozorne pismo może być przede wszystkim doskonałym źródłem informacji – wystarczy je tylko uważnie przeczytać.

Co oznacza wezwanie do zapłaty?

Otrzymanie wezwania do zapłaty przede wszystkim powinno być dla nas informacją, że z punktu widzenia wierzyciela nie wykonujemy obowiązków związanych z regulowaniem zobowiązań. Jeśli nie wiadomo nam nic o tym abyśmy mieli jakieś nieuregulowane zobowiązania, otrzymanie wezwania do zapłaty powinno być sygnałem, aby sprawdzić czy faktycznie prawidłowo realizujemy nasze płatności. Możliwe, że nie uregulowaliśmy jakiejś płatności omyłkowo, np. z uwagi na brak otrzymania faktury, dokonaliśmy płatności na niewłaściwy rachunek bankowy lub w niewłaściwej wysokości, albo dokonana przez nas płatność została niewłaściwe zaksięgowana. W takiej sytuacji warto niezwłocznie skontaktować się z wierzycielem, aby wyjaśnić przyczynę skierowania do nas wezwania. Ignorowanie wezwania może być w takiej sytuacji kosztownym błędem i skutkować np. wypowiedzeniem umowy przez wierzyciela, powstaniem wymagalności kredytu lub pożyczki, zaprzestaniem świadczenia usług lub skierowaniem sprawy do sądu oraz zwiększeniem łącznej sumy zobowiązania o dodatkowe kwoty, np. koszty sądowe.

Wezwanie do zapłaty może ponadto stanowić źródło innych informacji na temat zobowiązania.

Kto jest moim wierzycielem?

W pierwszej kolejności z treści wezwania powinno wynikać kto jest naszym wierzycielem, czyli wobec kogo mamy zobowiązanie. Wezwania mogą być kierowane do nas bezpośrednio przez wierzycieli lub przez działające w ich imieniu podmioty zajmujące się windykacją należności. Oddanie sprawy do zewnętrznej windykacji (podmiotu działającego w imieniu wierzyciela) nie oznacza, że doszło do zmiany pierwotnego wierzyciela. W takiej sytuacji możemy podjąć rozmowy dotyczące spłaty zobowiązania zarówno z wierzycielem, jak też z windykatorem.

Jeśli nie wiemy nic o tym abyśmy mieli zobowiązania wobec podmiotu wskazanego w wezwaniu do zapłaty, może to oznaczać, że doszło do zbycia wierzytelności przez pierwotnego wierzyciela. W sprawie spłaty powinniśmy się kontaktować wówczas z obecnym wierzycielem lub jego przedstawicielem, np. podmiotem prowadzącym postępowanie windykacyjne. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy ustalić jakie jest źródło pierwotnego zobowiązania i potwierdzić, czy faktycznie mieliśmy jakieś zobowiązanie wobec zbywcy wierzytelności. W przypadku, gdyby taka informacja nie była zawarta w wezwaniu do zapłaty, warto zwrócić się do obecnego wierzyciela o dokładne wskazanie z czego wynika zobowiązanie.

W sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do istnienia zobowiązania lub osoby wierzyciela, warto sprawdzić istnienie podmiotu domagającego się zapłaty w ogólnodostępnych rejestrach, takich jak Krajowy Rejestr Sądowy, aby potwierdzić, że wezwanie to nie stanowi próby wyłudzenia. W szczególności warto dokonać takiej weryfikacji, gdy otrzymane przez nas pismo zawiera niezrozumiałe sformułowania, literówki lub inne błędy, o które trudno byłoby posądzić podmiot profesjonalny.

Do kiedy należy uregulować dług i jaka jest wysokość zobowiązania?

W wezwaniu do zapłaty z reguły wskazany będzie także termin, do którego możemy uregulować zaległe zobowiązanie bez dalszych konsekwencji, takich jak wypowiedzenie umowy lub wytoczenie powództwa przez wierzyciela.

Kolejną informacją wynikającą z wezwania do zapłaty jest informacja o wysokości zobowiązania. Może ona także wskazywać na obecny etap sprawy, np. wezwanie do zapłaty zaległej raty może być zapowiedzią wypowiedzenia umowy, podczas gdy wezwanie do spłaty całości zobowiązania z kredytu lub pożyczki może oznaczać, że doszło do wypowiedzenia umowy i możemy spodziewać się skierowania sprawy do sądu.

Czemu warto przeczytać wezwanie do zapłaty?

Każda z powyższych informacji może pomóc nam w pozytywnym rozwiązaniu sprawy. Niezwłoczne podjęcie rozmów z aktualnym wierzycielem może pomóc ustalić przyczynę powstania zaległości płatniczej i wyjaśnić ewentualne nieporozumienia dotyczące terminu lub wysokości płatności albo ułatwić zawarcie ugody lub ustalenie nowego terminu zapłaty.

Zapoznanie się z otrzymanym wezwaniem i ewentualny kontakt z wierzycielem może także pomóc uniknąć niezasadnego dokonania przez nas płatności, w sytuacji gdy zapłata była już dokonana lub gdy wezwanie do zapłaty zostało skierowane do nas przez oszusta.

Dokładna analiza wezwania do zapłaty nie powinna stanowić kłopotu i nie wymaga dużo czasu, natomiast może zaoszczędzić nam nerwów, czasu oraz kosztów w przyszłości. W przypadku, gdyby nawet po analizie mieli Państwo kłopot z ustaleniem kto i z jakiego tytułu domaga się zapłaty, warto skonsultować sprawę z prawnikiem.



Łukasz Czarnocki specjalizuje się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, zajmując się równocześnie bieżącą obsługą przedsiębiorców w zakresie prawa cywilnego oraz handlowego, w tym przygotowując i opiniując projekty umów, przygotowując opinie prawne, pisma procesowe oraz przeprowadzając audyty prawne. [więcej]